pondělí 16. února 2015

Hortenzie Hydragena macrophylla

        Hortenzie pěstuji jako balkonové přenosné rostliny .V zimě by na zahradě vymrzly,někdy u nás v krušných horách bývá i více jak minus dvacet stupňů. 
Hortenzie mají rády kyselý substrát a bohatou zálivku měkkou vodou.Rostliny přezimuji v chladu při mírné zálivce.Již v březnu začíná rašit.Po zmrzlých vynáším na terasu,hnojím na bohaté kvetení.Celé léto kvetou velkými růžovými a bílými květy.
velice lehce se dají hortenzie množit vrcholovými řízky a sazím řízky přímo do květináčků s kyselým substrátem smíchaným s pískem.Lze je také možné je nechat zakořenit ve vodě a pak teprve zasadit.hezký tvar hortenzie je možné udržovat řezem.
Květy hortenzie se také výborně hodí na sušení.Krásně drží tvar i barvu, neopadávají.Skvěle se vyjímají v kyticích a suchých vazbách.
Nové kultivary mají nejen kulovitá květenství ,ale i krásná talířkovitá a kuželovitá.

pondělí 9. února 2015

Řemenatka - Clivia

Klívii jsem dostala od kamarádky, jejíž mateční rostlina silně odnožovala. Z literatury jsem věděla, že rostlina má ráda těsný květináč, a chce co nejméně přesazovat. To je vyhovující! Páskové listy rostly pěkně, od spodku rostliny však stále usychaly. O květu ani nemluvím, nic! Letnění na zahradě, hnojení a pak omezení nálevky a květ nikde. Na podzim jsem dala rostlinu na okno do synova pokoje. Květiny nemusí, když svolí s umístěním, musí být stále zelená. Do synova království vstupuji málokdy. Takže jsem na milou klívii dočista zapomněla. Asi za dva až tři měsíce dorazil syn se slovy: "Mami, ta kytka už to nerozchodí.". Listy zplihle ležely na parapetu, rostlinu jsem silně zalila a počkala. Za dva dny se listy narovnaly do původního stavu, asi za tři týdny jsem šla řemenatku zalít a mezi listy vyrostl květní stvol. Odnesla jsem rostlinu do kuchyně, kde se těším krásného květenství oranžového květu. K synovi do pokoji jsem zanesla květinu opět až po odkvětu. :)


Fotogalerie





neděle 8. února 2015

Kamelie - Camellia

            Vždy se mi líbily květiny, které kvetou v zimě, zvláště mají-li nádherné barevné velké květy. Určitě mezi ně patří kamélie. Některé druhy přežijí i mínus dvacet stupňů Celsia. Žiji však v horské oblasti a míváme tu v zimě i více stupňů. Pěstuji proto kamélie jako balkonové květiny. Přes léto jsou na terase, kde na vrcholu léta založí květní pupeny. Před ohlášenými přízemními mrazíky je odnesu na chodbu našeho domu. Poupata bývají veliká jeden centimetr, i větší. V chodbě je trvalá teplota mezi deseti - patnácti stupni. V lednu rozkvétají bílé růžové i panašované květy. Kamélie chce bohatou zálivku. V době květu přihnojuji hnojivem na plod a květ, nebo jiným běžným hnojivem na pokojové rostliny. Největší očekávání jsem však letos vložila do malého keříku s drobnějším listem i poupaty. Tato kamélie měla i vonět. Květy byly něžně narůžovělé a mírně voněli po jasmínu. Nádhera! Jen roční přírůstek je značně malý. Oproti klasickým kaméliím drobná rostlina, přesto krásná.

Fotogalerie





sobota 7. února 2015

Vánoční hvězda Euforbia pulcherrima

         Každé vánoce neodolám a koupím si vánoční hvězdu. O loňských vánocích jsem si pořídila hned tři,každou v jiné barvě-červenou,růžovou a krémově žlutou.Většinou mi během svátků opadaly a nebyly vzhledné.Tentokrát všechny tři přežily a červená měla krásné listeny ještě dlouho po velikonocích.bylo jasné,že je nemohu vyhodit jako předešlé exempláře.  

         Na jaře jsem rostliny přesadila a přihnojila oblíbeným granulovaným slepičím trusem,rostliny jsem neseřízla,jelikož měly hezký tvar.V květnu jsem rostliny vynesla do zahrady na "letní byt".Žádnou zvláštní péči jsem jim nevěnovala.Všechny tři rostliny vyrostli v pěkný keřík.Podzim byl poměrně teplý,tak že jsem nechala vánoční hvězdy venku až do konce října.V té době se začaly vybarvovat již listeny.přenesla jsem je domů,růžová a krémová vánoční hvězda se již více nedobarvila ,zůstal pěkný zelený keřík.Zato červená zdobila náš vánoční stůl,byla hezčí než ty co prodávali v obchodech.


Brambořík "Cyklamen Persicum-hybrydy"

            Před  lety jsem k lednovým narozeninám dostala bílý velkokvětý brambořík. Většinou jsem rostlinu po odkvětu vyhodila. Tento můj exemplář, měl však i krásné panašované listy. Pěstovala jsem ho tedy dále .V odborné literatuře jsem se dočetla, že k vzálivce je vhodná měkká voda pokojové teploty, zalívat se má spodem, ne na hlízu mohla by se objevit hniloba srdéčka. Během kvetení a pokud má rostlina zelené listy jsem přihnojovala běžným hnojivem na pokojové květiny  . To vše se má ukončit jakmile listy zežloutnou, pak přechází rostlina do stádia klidu. 

            Můj brambořík však nezežloutl, proto jsem pokračovala v zálivce. Na jaře jsem rostlinu přesadila do běžné zeminy na pokojové rostliny smíchané s pískem a přihnojila granulovaným slepičím trusem. Po "zmrzlých" jsem rostlinu umístila do zahrady. Venku zůstala do ohlášení prvních přízemních mrazíků. Brambořík jsem odnesla do chodby na východní okno. Zalévala běžně jako ostatní rostliny. Již o Vánocích byl brambořík plný poupat a o mých narozeninách na konci ledna byl v plném květu. Brambořík takto pěstuji čtvrtým rokem, hlíza má průměr 10 cm a květů bývá až padesát. K letošním narozeninám jsem dostala další bramboříky v krásných barvách, doufám, že pěstitelsky budu stejně.
   

Galerie

Fotogalerie